Haber

CHP’nin yeni başkanı kim olacak?

Millet İttifakı’ndaki adaylık krizi dün yapılan toplantıyla aşıldı ve Altı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Adaylık açıklamasının ardından iktidarda izlenecek yol haritası 12 sayı ile açıklandı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı CHP Genel Başkanlığı sorularını da beraberinde getirdi.

Altı Tablo’nun yayımladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Yol Haritası’nda, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin ardından 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM yeni bir seçime gerek kalmaksızın görev sürelerini tamamlayacak” ifadeleri yer alıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçilirse yeni sisteme geçişte CHP Genel Başkanlığı görevini de yürütecek, tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı’na devam edeceği gibi.

Ancak parlamenter sisteme geçtikten sonra Kılıçdaroğlu partisinden istifa etmek zorunda kalacak. Peki, CHP’nin yeni lideri kim olacak?

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel; “Cumhuriyet Halk Partisi gibi partilerde bunu en demokratik şekilde yapılacak seçimler belirleyecek. Ama o günlere daha çok var.” sözlerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra cumhurbaşkanlığı için öne çıkan isimlerin Özgür Özel ve Faik Öztrak olduğu iddia ediliyor.

seben-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu