Haber

Esnaf bozuk para bulamıyor!

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –Piyasada madeni para bulmakta bir sancı vardır.

Keşan Zerzevat’ta Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Çakır, yaptığı yazılı açıklamayla esnafın bu sorununu gündeme getirdi.

Esnafımızın madeni paraya ihtiyacı olduğunu belirtirken, sattıkları ürünler çoğunlukla küsuratlı fiyatlara satıldığı için, “Artık bankalarda madeni para trafiği yok. Tüketici ve esnafı rahatlatacağını düşünüyoruz. Tekel ürünleri, ekmek, meyve-sebze ve tüketimi yüksek diğer ürünlerde esnafımızın buradan alışverişte paraya çevirmesi zor” dedi.

Önder Çakır, “Sikkelerin değer kaybettiği açık ve ortadadır” dedi. Para düşüncesi bizi gerçekten cezbediyor, bulamıyoruz. Bazen gerçekten sıkıştığımızda dükkânı terk ederler ya da pazar tezgâhımızı terk ederler, etrafta koşuştururlar ve komşularla para bozdurmaya çalışırlar. Özellikle müşterilere jeton vermede sıkıntılar yaşanıyor. Burada sıkıntı yaşayan bakkalımız, manavımız, pazarcımız perişan durumda. Kayıtlı üyelerimizden alışveriş yapan ve nakit kullanan vatandaşlarımız da bozuk para bulmakta zorluk çekiyor. Esnaf bu kez bozuk para bulamayınca müşteriden varsa kredi kartı ister ama bu kez kredi kartlarından bankaya bir tahta verir. Tamamlamak için müşterisine, tüketicilere ve esnafa kapıyı açan teklifi yapar. Bazen esnafın verdiği emeği çöpe atıyor, bizim kederimiz de sıradan vatandaş ve esnafımızın yanı sıra hayatımıza giren vazgeçilmez para oluyor. Onsuz yaşayamazsın, onsuz yaşayamazsın. Esnafımızın cebinde, önlüğünde kağıt para sıcaklığını hiç yaşamamış, şimdi madeni paranın yokluğunu yaşıyor ama para hayatın bir modülü ve olmazsa olmazı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu