Haber

Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev yapan askeri helikopter sergiye açıldı

Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev yapan askeri helikopter, 20 Temmuz 1974’te ilk inişin yapıldığı Girne’deki Yavuz Çıkarma Sahili’nde parka bırakıldı.

Harekata katıldıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterinden çıkarılan ve ‘Gazi’ adını taşıyan helikopter, Kıbrıs Barışının 49. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen törenle sergilenmeye başlandı. Operasyon.

Açılış törenine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBMM Başkanı Zorlu Töre ve Başbakan Ünal Üstel’in yanı sıra bazı bakanlar ve askeri personel katıldı.

Törende konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türk askerlerinin gerçekleştirdiği 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türkleri için bir dönüm noktası olduğunu ve operasyon sayesinde Kıbrıs Türklerinin özgürlüklerine kavuştuğunu belirtti.

Tatar, Kıbrıs Barış Harekatı’na kara havacılığının gereği olarak 72 helikopterle katılan TSK’nın Cengiz Topel Anıtı, Hatıra Gemisi ve şimdi de helikopterlerinden birinin sergilenmesinin tarihin geleceğe aktarılmasında değerli rol oynayacağını belirtti. nesiller.

Mehmetçiğin Kıbrıs Barış Harekatı ile sadece Türklere değil Rumlara da barış getirdiğini vurgulayan Tatar, tüm dünyaya davette bulunarak, “Kıbrıs’ta barış ve güvenliğin devamı için buna göre bir anlaşma olması gerekir. Kıbrıs gerçeklerine.O anlaşma sadece iki ayrı devletin işbirliğini gerektirir.Anlaşma ile yapılabilir.” söz konusu.

yesilhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu