Haber

Müslüman milletvekili, Ceuta özerk meclisinde aşırı sağcı suçlamalara yanıt verdi

Aşırı sağcı Vox partisinin İspanya’nın Kuzey Afrika ülkesi Ceuta’daki özerk yönetim kurulunda Müslümanları hedef alan suçlamalarına yanıt veren Yurttaşlık ve Onur Hareketi’nin kadın lideri Fatima Hadem, ne kendisinin ne de hiçbir yabancının köklerinden utanmaması gerektiğini söyledi. .

Ceuta parlamentosunun genel kurulundaki tartışmada Vox Sözcüsü Carlos Verdejo, “Ceuta Ya” adlı siyasi partinin Müslüman milletvekili Mohamed Mustafa’yı “Taliban” olarak adlandırdı ve “Burada kimlikli Faslılar var ve bu açıkça söyleniyor. Burada Faslı destekçiler var.” Ceuta parlamentosundaki Müslüman milletvekillerinin “İspanyollukları tartışılmalı” demesiyle başladı.

Verdejo’nun sözlerinin ardından konuşan “Vatandaşlık ve Onur Hareketi” lideri Hadem, “Yüzlerce kez söyledim ve bir kez daha tekrarlıyorum. İspanya vatandaşıyım ve Ceuta’dan gurur duyuyorum. Müslümanım ve Fas asıllı çünkü büyük dedem oralı. Sorun ne? Bundan dolayı mı? Utanayım mı? Aslım İtalyan mı, Fransız mı, Portekiz mi? Sizlerin bu konuda çok ciddi sorunları var.” dedi.

Vox’un Sözcüsüne hitaben, “Bu zamana kadar size yanlış bir şey söylemiş olmalılar, amacınız tüm şehre zarar vermek.” Hadem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne ben ne de sen olmayan biri sürekli Hispanik olduklarını söylemek zorunda değil. İnancının nefret olması üzücü ve bu hepimizin başına gelebilecek en kötü şey. Çözmeye çalıştığın sorunlar dışında. yaratıyoruz, bu şehirde birlikte yaşıyoruz ve birbirimize saygı duyuyoruz ve İspanyolların birbirinden üstün olmadığına inanıyoruz. Kanun önünde hepimiz eşitiz.”

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki Melilla ile birlikte ikinci ülkesi olan Ceuta’da yaşayan 85 bin nüfusun yüzde 40’ını Müslümanlar oluşturuyor.

Sağcı Halk Partisi (PP) 2003’ten beri Ceuta’da iktidardayken, Yurttaşlık ve Onur Hareketi lideri Hamed, 2015’te Ceuta özerk meclisindeki ilk Müslüman kadın siyasi parti başkanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu