Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye S-400 sistemlerinin tedarikinde çözülemeyecek bir sorun görmüyoruz

Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin ikinci partisinin Türkiye’ye tedarikini Sputnik’e değerlendiren Rus diplomat Pilipson, konunun hassas olmasına rağmen Moskova’nın bu tarafta çözülemeyecek bir sorun görmediğini söyledi.

“Bu projenin hayata geçmesinde çözülemeyecek bir sorun görmüyoruz”Pilipson ise bu bahsin hem kendi ulusal çıkarlarına hem de müşterisine zarar gelmemesi için kamusal alanda bir ‘bilgi hijyeni’nin korunmasını öngördüğünü belirtti.

Rus diplomat, “Bilindiği gibi bazı devletler Rusya’ya karşı bir dizi kısıtlayıcı tedbir uyguluyor ama bunu demokrasi ve insan haklarını korumak için değil, hantal silah pazarındaki bir rakibi ortadan kaldırmak için yapıyorlar”dedi.

‘Rusya, Türkiye’ye savaş uçağı tedariki için yapılan başvuruları değerlendirmeye hazır’

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir’in, ABD yapımı F-16’larla ilgili anlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda Rus yapımı Su-35 savaş uçağı alımının da değerlendirilebileceği yönündeki açıklamasına değinen Pilipson, Ankara’nın somut bir çıkarı varsa bunu söyledi. Rusya, Türkiye’ye savaş uçağı tedarik edecek. Başvuruları değerlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

Pilipson, “Ankara, savaş uçakları alanı da dahil olmak üzere Rus askeri ürünlerini satın almakla somut bir ilgi gösterirse, Rusya’nın ilgili birimleri bu tür başvuruları değerlendirecektir”vurgu yaptı.

‘Türkiye’deki gaz merkezi dünya piyasalarında dengeleyici etki yapacak’

Türkiye’de kurulması planlanan gaz dağıtım merkezi hakkında yorum yapan Pilipson, şunları söyledi: “(Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’in Türkiye’de gaz dağıtım merkezi kurma girişiminin hayata geçirilmesinin sadece tedarikçi ve tüketicilerin çıkarlarını sağlamayacağını, aynı zamanda uluslararası enerji piyasalarında istikrar sağlayıcı bir etki yaratacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu