Haber

YSK’dan OYUNCU kararı: Polis ve jandarmadan alınacak sonuçların sayfadaki sandığa yazılması yasak

İçişleri Bakanlığı, polis ve jandarmadan alınacak sonuçların Güvenlik ve Acil Durumlar Uyum Merkezi Başkanlığı (GAMER) sayfasında belge olarak sandıklara kaydedilmesine ilişkin kararı yasakladı.

NE OLDU?

Türkiye seçimlere kilitlenmişken CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İçişleri Bakanlığı’nın YSK’ya paralel bir seçim takip sistemi kurduğunu iddia etti. Adam, “Öyle bir durumla karşı karşıyayız ki, bir seçimde ilk kez bunu yaşıyoruz. Yetkilileri uyarıyoruz, bu hukuksuz emre itaat etmeyin, bu suça ortak olmayın” dedi.

“JANDARMAYA SÖZLÜ OLARAK SERBEST BIRAKILDI”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da jandarmaya seçim sonuçlarını sözlü olarak bildirmesi talimatı verildiği yönünde bilgi aldıklarını açıkladı. Bakan, “Emniyette GAMER üzerinden seçim kurulu bilgilerini ve sandık kurulu bilgilerini toplamak istediler ve hukuka aykırı bir şekilde paralel YSK oluşturdular. Şimdi sözlü olarak jandarmaya benzer bir şey veriyor. Böyle bir bilgi jandarmadan geldi. Yazılı talimat gelmedi ama sözlü olarak seçim sonuçları alındı, bize gönderin diyor.” söz konusu.

“HİÇBİR ZAMAN VERİ GÖNDERMEK ZORUNDA DEĞİLİZ”

CHP’li milletvekili açıklamalarına şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi jandarma taşrada görevlidir. Jandarma’nın kendi güvenliğinde böyle bir görevi yoktur. Hem jandarmaya hem de emniyet teşkilatımıza sesleniyorum, siz asla. bilgi göndermek zorundasınız.Göreviniz sandıkta asayiş ve düzeni sağlamaktır.Bu bahis İçişleri Bakanlığının yetki alanında değildir.İçişleri Bakanlığının asayiş ve asayişi,nüfus ve vatandaşlığı sağlama yetkisi vardır. İşler ve mülki idare.Cumhurbaşkanı’nın 1 no’lu kararnamesine göre.Asla veri göndermeyin, yarın hukuka aykırı bir emirden dolayı herhangi bir yasal sorumluluk altına girmeyeceksiniz.Olasılık var.Bu yüzden buradan bilgi göndermemeleri konusunda kendilerini uyarıyorum, YSK bilgileri toplayacak ve açıklayacaktır.”

haberyalvac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu