Haber

ABD Savunma Bakanı Austin, Çinli mevkidaşı Wei ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe ile Kamboçya’da gerçekleştirdiği görüşmede, Çin’e ilişkin askeri araçların Hint-Pasifik bölgesindeki “artan tehlikeli hareketlerinden” duyduğu kaygıyı lisana getirdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) genişletilmiş savunma bakanları toplantısı kapsamında bulundukları Kamboçya’nın Siem Reap kentinde bir ortaya geldi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Pat Ryder tarafından yapılan açıklamaya nazaran ikili görüşmede taraflar, ABD-Çin savunma bağları ile bölgesel ve global güvenlik sorunlarını ele aldı. Austin, rekabeti sorumlu bir formda yönetme ve açık irtibatı sürdürme gereksinimini vurgularken, stratejik risklerin azaltılması, kriz bağlantısının uygunlaştırılması ve operasyonel güvenliğin arttırılması hususlarında diyaloğun değerine dikkat çekti. Austin ayrıyeten, Çin’e ilişkin askeri araçların Hint-Pasifik bölgesindeki “artan tehlikeli hareketlerinden” duyduğu kaygıyı lisana getirdi.

Kuzey Kore de masada

Çinli mevkidaşı Fenghe’ye Kuzey Kore’nin son provokasyonlarıyla ilgili endişelerini aktaran Austin, Çin’i Pyongyang idaresinin yasa dışı silah programlarıyla ilgili mevcut BM Güvenlik Kurulu kararlarını tam olarak uygulamaya davet etti. Austin, Tayvan konusunda ise “statükodaki tek taraflı değişikliklere karşı” olduklarının altını çizerek Çin’i Tayvan’a yönelik istikrarsızlaştırıcı hareketlerden kaçınmaya çağırdı.

Bu yılki ikinci görüşme

Austin ve Fenghe son olarak Haziran ayında Singapur’da düzenlenen savunma forumu Shangri-La Diyaloğu kapsamında bir araya gelmişti. İkilinin son görüşmesinin ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G20 doruğu kapsamında geçen hafta gerçekleştirdiği toplantının akabinde gelmesi dikkat çekti. – PHNOM PENH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu