Haber

AB’de “Nekrotizan Enterokolitte Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” düzenlendi

Nekrotizan enterokolit hastalığına dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla Ege Üniversitesi’nde “Nekrotizan Enterokolitte Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” düzenlendi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Anabilim Dalı ve Türk Neonatoloji Derneği iş birliğinde düzenlenen sempozyum, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden yenidoğan mekanlarını gündeme getirdi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmalarını Türk Neonatoloji Derneği Lideri Prof. Dr. Esin Koç, Ege Üniversitesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Akisu yaptı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mete Akısü, “Mayıs ayı Nekrotizan Enterokolit (NEK) Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor ve 17 Mayıs Dünya NEC Farkındalık Günü olarak anılıyor. Bu, dünya çapında NEC farkındalığını artırmak ve bu hastalığa karşı küresel çabamızı güçlendirmek için hayati önem taşımaktadır. NEC, hassas bebekleri yaşamlarının ilk haftalarında ve aylarında etkileyen yıkıcı bir bağırsak hastalığıdır. NEC geliştiren bebeklerin yüzde 30’a kadarı ölüyor ve hayatta kalanlar genellikle ömür boyu sağlık sorunları yaşıyor. Ancak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi dışında bu hastalığın adını duyan çok az kişi var.

Ulusal düzeyde ilk kez böyle bir bilimsel programın düzenlendiğini vurgulayan Prof. ve apoptoz. NEK’in epidemiyolojisi ve güncel teşhis stratejileri hakkındaki tartışmalarımız, bu hastalığın etkisini azaltmak için neler yapabileceğimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca NEC’in öngörülebilir olup olmadığını, önleyici stratejilerin ve beslenmenin rolünü ve hem tıbbi hem de cerrahi tedavi yaklaşımlarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Kök hücre tedavisinin NEK’te bir umut ışığı olup olmayacağını sorgulayacak ve bu hastalığın nörogelişimsel gelişim üzerindeki etkilerine odaklanacağız. Ayrıca bu hastalığın uzun vadeli sonuçlarını, özellikle kısa barsak sendromunu ve uzun vadeli takibi ele alacağız. Bu konular, NEC anlayışımızı genişletmek ve hastalarımızın ve ailelerinin yaşamlarını daha uygun hale getirmek için nasıl birlikte çalışabileceğimizi anlamamıza yardımcı olacaktır. Türkiye’de ilk kez böyle bir sempozyum düzenlemekten gurur duyuyoruz ve bu bizim için çok değerli bir dönüm noktası. “Bu etkinliğin, NEC konusundaki farkındalığımızı derinleştirmek ve bu yıkıcı hastalığın yükünü hafifletmek için ortak çabalarımızı artırmak için ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğuna inanıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

sehitkamilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu