Ekonomi

Genç viyadükte sona gelindi

Genç viyadükte sona gelindi

BİNGÖL – Bingöl Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan ve Genç ilçesinde Murat nehri üzerinde inşa edilen 620 metre uzunluğundaki viyadük tamamlandı.

Bingöl-Diyarbakır karayolu ulaşımının önemli noktalarından biri olan Genç ilçe Küpar rampası, Karayolları 8’inci Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan viyadükle artık sorun olmaktan çıkıyor. Dağın alçaltıldığı, rampaların kaldırıldığı ve yolun kısaltıldığı bölgede inşa edilen ve tamamlanmak üzere olan viyadüğün kısa sürede hizmete açılması bekleniyor. Bağlantı yollarının inşa edildiği ve büyük oranda asfaltlanmaya hazırlandığı bölgede viyadük de büyük ölçüde tamamlanmış olup, taş duvar seti çalışmaları devam etmektedir. 620 metre uzunluğunda ve 18 metre açıklığa sahip olan çift katlı viyadük, Genç ilçesi için bypass görevi görecek. Özellikle kış aylarında yoğun kar yağışı alan, yaz aylarında ise tarım ve hayvancılık potansiyelinin yüksek olması nedeniyle araç trafiğinin arttığı güzergahta değerli bir avantaj sağlayacak. Proje kapsamında ağır tonajlı araç trafiği ve transit araç trafiğinin yollara alınmasıyla Genç ilçesinde şehir içi trafikte de ciddi bir rahatlama sağlanacak. Genç viyadüğü ve 1,1 kilometrelik bağlantı yolunun tamamlanmasıyla Genç ilçe merkezine girmeden kesintisiz yol geçişi sağlanarak 2,4 kilometrelik kısalma sağlanacak.

Yürütülen çalışmalara ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Karayolları 8. Bölge Müdürü Yusuf Güneş, şu notu paylaştı: “Çok az zaman kaldı. Viyadük bitti, bağlantı yolları da son aşamada. Çok daha genciz. bunun gibi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu