Ekonomi

İran, Güney Kore’de tutulan döviz kaynaklarının serbest bırakılmasını bekliyor

İran ekonomiBakan İhsan Handuzi, başta Güney Kore olmak üzere ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle bloke olan döviz kaynaklarının ülke dışına çıkışında olumlu gelişmeler olduğunu ve bu varlıkların bir an önce serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Ekonomi ve Maliye Bakanı İhsan Handuzi, başkent Tahran’da basın toplantısı düzenledi.

İran’ın ABD yaptırımları nedeniyle ülke dışında elinde bulundurduğu varlıklarının sorulması üzerine Handuzi, “Dışişleri Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın çabalarıyla bu konuda güzel gelişmeler oldu. İran’ın Güney gibi ülkelerde elinde tuttuğu kaynaklarının umarız devam eder. Kore önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülecek.” söz konusu.

İran, ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle varlıklarına erişemiyor

İran, Güney Kore’nin petrol ihracatından elde ettiği ve bu ülkedeki bankalarda tuttuğu 7 milyar dolarlık dövize ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle ulaşamıyor.

Güney Kore’nin “The Korea Economic Daily” gazetesi 30 Mayıs’ta İran’ın Güney Kore’de tuttuğu 7 milyar dolarlık varlığının serbest bırakılmasını sağlamak için Washington ile Seul arasında görüşmeler yapıldığını bildirdi.

İran’ın yarı resmi ajansı ISNA, 6 Haziran’da yayınladığı haberde, Tahran’ın ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle Irak’ta dondurulan 10 milyar dolar ve Güney Kore’deki 7 milyar dolarlık varlığını serbest bırakmayı kabul ettiğini duyurdu.

Haberde, Umman Sultanı Heytham bin Tarık’ın 29 Mayıs’ta Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret ve ABD Lideri Joe Biden’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk’ün Umman ziyareti sırasında anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Haberin ardından İran, 10 Haziran’da Irak’taki dondurulan varlıklarından 2 milyar 700 milyon doların kurtarıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu