Haber

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Moskova’da bir araya geldi

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Moskova’da “Karabağ” gündemi ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleştirilen üçlü görüşmeye Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı.

Lavrov, görüşmenin başında yaptığı konuşmada her iki bakanla farklı görüşmeleri olduğunu belirterek, görüşmeyi üçlü olarak sürdüreceklerini ifade etti.

Karabağ sorununu ve Bakü ile Erivan’ın ortasında çıkarların normalleştirilmesini görüşeceklerini ifade eden Lavrov, Moskova’nın Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasındaki tüm üçlü anlaşmalara saygı gösterilmesinden ve uygulanmasından yana olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Güney Kafkasya’yı istikrara kavuşturmakla ilgilendiğini kaydeden Lavrov, “Bugün sizi Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması müzakere sürecinin şu anda nerede olduğu konusunda fikir alışverişine davet etmek istiyorum. Uzman potansiyelimizi ve burada temsil edilen dostlarımızla iyi ilişkileri kullanarak, bir anlaşmaya varılması için mümkün olan her türlü yardıma hazırız.” terimleri kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov da Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının analizine ilişkin müzakere dinamiklerinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Açıkçası müzakere sürecinin sonuçları müzakere sürecinin dinamiklerine göre daha düşük. Ancak tüm bunlarla olumlu bir sonuç çıkmadığını söylemek yanlış olur.” dedi.

Ermenistan Bakanı Mirzoyan da gündemin oldukça yoğun olduğuna işaret ederek, bazı konularda somut sonuçlar ve tarafların bazı konularda karşılıklı anlaşmaya varabilecekleri bazı perspektifler olduğunu kaydetti.

Mirzoyan, “Ancak tarafların pozisyonlarının hala birbirinden uzak olduğu yerlerde elbette sorunlu konular devam ediyor. Yapıcı bir duruşumuz var, her platformda, her yönde müzakere ediyoruz.” söz konusu.

Laçin Koridoru’nda Azerbaycan’ı suçlayan Mirzoyan, bu konunun müzakere sürecini zorlaştırdığını iddia etti.

Görüşme basına kapalı devam etti.

Bayramov ve Mirzoyan, 1-4 Mayıs tarihlerinde ABD’ye, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in konutuna gelmişti. Ayrıca Bayramov ve Mirzoyan, 19 Mayıs’ta Rusya Bakanı Lavrov ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlar, 27-29 Haziran tarihlerinde ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in ev sahipliğinde ABD’de bir araya geldi.

Görüşmelerde barış anlaşmalarının bazı yönlerinde anlaşmaya varıldı.

haber-kocaali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu