Haber

Sisi: Gazzelilere yönelik toplu cezalandırma politikaları kabul edilemez

– Sisi: “Gazzelilere yönelik toplu cezalandırma politikaları meşru müdafaa veya başka bir mazeretle meşrulaştırılamaz.”

RİYAD – Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Riyad’da düzenlenen Olağanüstü İslam Zirvesi’nde şunları söyledi: “Gazze halkına yönelik ölüm, kuşatma ve zorla yerinden etme dahil olmak üzere toplu cezalandırma politikaları kesinlikle kabul edilemez. Bunlar meşru müdafaa veya meşru müdafaa eylemleridir.” Başka bir “Bahanelerle haklı gösterilemez, vakit geçirilmeden derhal sonlandırılmalıdır” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Kral Abdülaziz Uluslararası Konferans Merkezi’nde İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin ortak düzenlediği Olağanüstü İslam Zirvesi’nde konuştu. Sisi, “Uluslararası toplumun, siyasi ve ahlaki inandırıcılığını asgari düzeyde tutmak istiyorsa önemli bir duruş sergilemesi gerekiyor. Mısır, başından beri her iki taraftan da tüm sivilleri hedef alıyor, öldürüyor ve terörize ediyor, tüm eylemleri de bu yönde. uluslararası hukuku ve uluslararası insancıl hukuku ihlal ediyor.” Bugün bu kınamayı yineliyor ve aynı zamanda Gazze halkına yönelik, cinayetler, kuşatmalar ve zorla yerinden etmeler de dahil olmak üzere toplu cezalandırma politikalarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguluyoruz. Hukuki savunma veya başka bir mazeretle haklı gösterilemezler ve gecikme olmaksızın derhal sona erdirilmeleri gerekir. “Buna son verilmeli” dedi.

Uluslararası soruşturma çağrısı

Sisi, “Başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplum, acilen ve kararlı bir şekilde Gazze Şeridi’nde hiçbir kısıtlama ve koşul olmaksızın sürdürülebilir bir ateşkes ilan etmeli ve Filistinlilerin kendi toprakları dışında herhangi bir yere zorunlu göçüne yönelik tüm uygulamaları durdurmalıdır.” ” Sivillerin güvenliğinin sağlanması, insani yardıma güvenli, hızlı ve sürdürülebilir erişimin sağlanması, krizin çözümü için iki devletli çözüme dayalı bir formüle ulaşılması ve 4 Haziran 1967 sınırları boyunca bağımsız bir Filistin devletinin kurulması sorumluluğu, Başkenti Doğu Kudüs olan tüm uluslararası hukuk ihlalleri. “Konuyla ilgili uluslararası bir soruşturma yürütmenin doğrudan sorumluluğu var” dedi.

Sisi konuşmasına şöyle devam etti: “Tek taraflı politikaların sonuçlarına karşı defalarca uyarılarda bulunan Mısır, şimdi de Gazze’deki savaşın durdurulamamasının bölgede çatışmaların büyümesine yol açacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Son olarak aktif uluslararası güçlere çağrıda bulunuyorum. Mısır ve Araplar onlarca yıldır barış yolunu takip etmiş ve barış için cesur girişimlerde bulunmuş olsalar da, artık Filistin’de kan dökülmesinin derhal durdurulması için etkili bir şekilde baskı yapma, daha sonra da Filistin’e hitap etme haklarına sahipler. Çatışmaların temel nedenlerini ortadan kaldırmak ve bölgedeki tüm halkların güvenliğini sağlamak için, “Onların hakkını vermek konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. Çünkü artık onların kaygı ve terörden uzak, huzur ve güven içinde yaşama zamanıdır. Çocuklar öldürülmeden, yetim kalmadan, yeni nesiller kin ve düşmanlıkla kuşatılmadan.”

guroymakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu