Haber

Zelensky: “Bahmut ve Soledar için mücadele devam ediyor”

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, ülkesinin Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmaların sürdüğü Soledar ve Bahmut kentlerini Rus ordusundan korumak için çabalarını sürdürdüklerini belirtti.

Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı günlük manzara açıklamasında Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiğini hatırlattı.

Zelenskiy, Ukrayna’da iki ordunun ortasında en sıcak çatışmaların yaşandığı Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki şehirler için mücadele ettiklerini ifade etti:

“Donetsk bölgesi için çetin mücadele devam ediyor. Bahmut ve Soledar için, Kreminna (Luhansk bölgesi) için, ülkemizin doğusundaki diğer kasaba ve köyler için mücadele devam ediyor. Düşman en kalabalık kuvvetlerini bu yönde yoğunlaştırmış olsa da , askerlerimiz, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, tüm savunma ve güvenlik güçleri devam ediyor. Güçler devleti koruyor.”

Öte yandan Zelenskiy, Avrupa devlet başkanlarıyla telefon görüşmelerine devam ettiğini ve Ukrayna’ya silah desteğini artırmak için çaba sarf etmeye devam ettiğini belirtti. ” dedim.

Zelenskiy, önümüzdeki günlerde düzenlenecek Davos Ekonomik Forumu’na Ukrayna tarafının katılımına hazırlandıklarını da belirtti.

Rusya, Ukrayna’nın Donetsk kentindeki Soledar kentinin kontrolünü tamamen ele geçirdiğini açıklamış, bu bilgiyi yalanlamıştı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı dün Donetsk’e bağlı Soledar kentinin kontrolünü tamamen ele geçirdiğini duyurdu.

Ukrayna Genelkurmay Doğu Küme Sözcüsü Sergey Cherevatiy, Rusya’nın Donetsk’e bağlı Soledar kentini ele geçirdiği bilgisinin doğru olmadığını belirterek, “Kentte çatışmalar sürüyor” dedi. dedi.

inebolu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu